2016 Results

Male Points Race 65 – 69 Years Final – 10 Km (40 Laps) Result - AMENDED

Read more...

Male Points Race 65 – 69 Years Final – 10 Km (40 Laps) Start List - AMENDED

Read more...

Male Scratch Race 65 - 69 Years Final – 5Km (20 Laps) Result - AMENDED

Read more...

Male Time Trial 65 – 69 Years Final – 500m (2 Laps) Start List - AMENDED

Read more...

Male Time Trial 65 – 69 Years Final – 500m (2 Laps) Result - AMENDED

Read more...

Male Scratch Race 65 - 69 Years Final – 5Km (20 Laps) Start List - AMENDED

Read more...

Male Sprint 65 – 69 Years Finals Results - AMENDED

Read more...

Male Team Sprint 65 Plus Years Finals Result - AMENDED

Read more...

Male Team Sprint 65 Plus Years Qualification Heats - AMENDED

Read more...

Medal Table Saturday 8th October 2016

Read more...

The Brian Cossavella Memorial Scratch Race (Non Championship Event) 10 Miles – 16 Km (64 Laps)

Read more...

Female Sprint 55 Plus Years Finals Results

Read more...

Female Sprint 50 - 54 Years Finals Results

Read more...

Female Sprint 45 – 49 Years Finals Results

Read more...

Female Sprint 40 – 44 Years Finals Results

Read more...

Female Sprint 35 – 39 Years Finals Results

Read more...

The Brian Cossavella Memorial Scratch Race 10 Miles – 16 Km (64 Laps) Start List

Read more...

Male Pursuit 75 Plus Years Finals Results

Read more...

Male Points Race 40 – 44 Years Final – 20 Km (80 Laps) Result

Read more...

Male Team Pursuit 45 – 54 Years Finals Results

Read more...

Female Sprint 55 Plus Years Semi Finals Result & Finals Start List

Read more...

Female Sprint 50 - 54 Years Semi Finals Result & Finals Start List

Read more...

Female Sprint 45 – 49 Years Semi Finals Result & Finals Start List

Read more...

Female Sprint 40 – 44 Years Semi Finals Result & Finals Start List

Read more...

Female Sprint 35 – 39 Years Semi Finals Results & Finals Start List

Read more...

Sign Up For Enews

To receive our email news and event updates:

Sign Up Here

Search

2014 Result Books

2014 Medal Table

Date

Name

Country

Event

GOLD

SILVER

BRONZE

Sat 04-10-14

Project 320/USA

USA

M45-54 TP

1

   
 

Secrettraining.cc

GBR

M45-54 TP

 

1

 
 

Wales

GBR

M45-54 TP

   

1

 

Ainars Kiksis

LAT

M40-44 TT

1

   
 

Joseph Santaniello

NOR

M40-44 TT

 

1

 
 

Daniel Rickard

AUS

M40-44 TT

   

1

 

Dario Zampieri

ITA

M35-39 TT

1

   
 

Estevam Ciampone Mancini

BRA

M35-39 TT

 

1

 
 

Ben Elliott

GBR

M35-39 TT

   

1

 

Michael Birditt

USA

M60-64 Scratch

1

   
 

Ian Humphreys

GBR

M60-64 Scratch

 

1

 
 

Jean-Louis Duble

FRA

M60-64 Scratch

   

1

 

Larry Nolan

USA

M55-59 Scratch

1

   
 

Stephane Le Beau

CAN

M55-59 Scratch

 

1

 
 

Vladimir Zyryanov

RUS

M55-59 Scratch

   

1

Sun 05-10-14

Danish Masters

DEN

M65+ TP

1

   
 

Next Level

USA

M65+ TP

 

1

 
 

Shut Up Legs

GBR

M65+ TP

   

1

 

Gary Mandy

AUS

M55-59 TT

1

   
 

Carlos Zicavo

ARG

M55-59 TT

 

1

 
 

Richard Voss

USA

M55-59 TT

   

1

 

Elliot Davis

GBR

M45-49 IP

1

   
 

Daniel Casper

USA

M45-49 IP

 

1

 
 

Andrew Patten

AUS

M45-49 IP

   

1

 

Lee Suthard

GBR

M40-44 IP

1

   
 

Lars Nybo Nielsen

DEN

M40-44 IP

 

1

 
 

Bruno Redondo

FRA

M40-44 IP

   

1

 

Henrik Scharling

DEN

M35-39 IP

1

   
 

Andy Stuart

GBR

M35-39 IP

 

1

 
 

Axel Boland

NED

M35-39 IP

   

1

 

David Willmott

AUS

M60-64 TT

1

   
 

Marc Dangleterre

FRA

M60-64 TT

 

1

 
 

Jean-Louis Duble

FRA

M60-64 TT

   

1

 

Arja Scarsbrook

FIN

F60+ IP

1

   
 

Jenni Nicholson

GBR

F60+ IP

 

1

 
 

Gwynneth Rixon

GBR

F60+ IP

   

1

 

Elizabeth Heller

USA

F55-59 IP

1

   
 

Petra Kluender

GER

F55-59 IP

 

1

 
 

Christine Higgs

GBR

F55-59 IP

   

1

 

Orla Hendron

IRL

F50-54 IP

1

   
 

Deborah Coulls

AUS

F50-54 IP

 

1

 
 

Alejandra Roca Satorres

ESP

F50-54 IP

   

1

 

Erin Criglington

NZL

F40-44 IP

1

   
 

Peggy Series

FRA

F40-44 IP

 

1

 
 

Kellie Hards

AUS

F40-44 IP

   

1

 

Janet Birkmyre

GBR

F45-49 IP

1

   
 

Sharee Faulkner

AUS

F45-49 IP

 

1

 
 

Edvige Pettinato

ITA

F45-49 IP

   

1

 

Matthew Diefenbach

USA

M50-54 Sprint

1

   
 

Ferruccio Veschetti

ITA

M50-54 Sprint

 

1

 
 

Wil Zegers

USA

M50-54 Sprint

   

1

 

Madeline Moore

GBR

F35-39 IP

1

   
 

Niki Kovacs

GBR

F35-39 IP

 

1

 
 

Susie Mitchell

IRL

F35-39 IP

   

1

Mon 06-10-14

James Closs

USA

M75+ scratch

1

   
 

Brian Dacey

GBR

M75+ scratch

 

1

 
 

Rod Wagner

AUS

M75+ scratch

   

1

 

Geoffrey Cooke

GBR

M70-74 scratch

1

   
 

Michael Williams

USA

M70-74 scratch

 

1

 
 

Geoff Wiles

GBR

M70-74 scratch

   

1

 

Gerard Louis Robert

FRA

M65-69 scratch

1

   
 

Patrick Whelan

USA

M65-69 scratch

 

1

 
 

Enrique Moyano

ARG

M65-69 scratch

   

1

 

Adrian Dent

GBR

M50-54 TT

1

   
 

Grenville Scullard

RSA

M50-54 TT

 

1

 
 

Thomas Donohue

USA

M50-54 TT

   

1

 

Neil Potter

GBR

M45-49 TT

1

   
 

Philip Houlton

GBR

M45-49 TT

 

1

 
 

James Lawrence

USA

M45-49 TT

   

1

 

Ian Humphreys

GBR

M60-64 IP

1

   
 

Steve Davies

GBR

M60-64 IP

 

1

 
 

Michael Birditt

USA

M60-64 IP

   

1

 

Larry Nolan

USA

M55-59 IP

1

   
 

Stephane Le Beau

CAN

M55-59 IP

 

1

 
 

James Host

USA

M55-59 IP

   

1

 

Murphy's Law

GBR

Female TP

1

   
 

Green Eggs & Ham

GBR

Female TP

 

1

 
 

USA

USA

Female TP

   

1

Tue 07-10-14

Peter Ettles

USA

M50-54 IP

1

   
 

Roberto Dardi

ITA

M50-54 IP

 

1

 
 

Mark Wiffen

GBR

M50-54 IP

   

1

 

Carolien Van Herrikhuyzen

NED

F35-39 scratch 

1

   
 

Christelle Ribault

FRA

F35-39 scratch 

 

1

 
 

Linsey Hamilton

USA

F35-39 scratch 

   

1

 

Janni Borman

DEN

F50-54 scratch

1

   
 

Orla Hendron

IRL

F50-54 scratch

 

1

 
 

Myrtle Hagedorn

RSA

F50-54 scratch

   

1

 

Elizabeth Heller

USA

F55+ scratch 

1

   
 

Petra Kluender

GER

F55+ scratch 

 

1

 
 

Christine Higgs

GBR

F55+ scratch 

   

1

 

Jose Escuredo

ESP

M40-44 sprint

1

   
 

Ainars Kiksis

LAT

M40-44 sprint

 

1

 
 

Michael Smith

AUS

M40-44 sprint

   

1

 

Dana Walton

USA

F40-44 scratch

1

   
 

Janelle Smith

AUS

F40-44 scratch

 

1

 
 

Peggy Series

FRA

F40-44 scratch

   

1

 

Dario Zampieri

ITA

M35-39 sprint

1

   
 

Adam Welch

GBR

M35-39 sprint

 

1

 
 

Estevam Ciampone Mancini

BRA

M35-39 sprint

   

1

 

James Kloss

USA

M75+ TT

1

   
 

Roland Crayford

GBR

M75+ TT

 

1

 
 

Alan Rowe

GBR

M75+ TT

   

1

 

Gerard Louis Robert

FRA

M65-69 TT

1

   
 

Stanley Gregg

USA

M65-69 TT

 

1

 
 

Reid Schwartz

USA

M65-69 TT

   

1

 

Geoff Cooke

GBR

M70-74 TT

1

   
 

David Rowe

GBR

M70-74 TT

 

1

 
 

Earl Henry

TRI

M70-74 TT

   

1

 

David Brinton

USA

M45-49 scratch

1

   
 

German Cassani

ARG

M45-49 scratch

 

1

 
 

Paul Whatmough

GBR

M45-49 scratch

   

1

 

James Notley

GBR

M35-39 points

1

   
 

Martin Lonie

GBR

M35-39 points

 

1

 
 

Julien Muselet

GBR

M35-39 points

   

1

Wed 08-10-14

Larry Nolan

USA

M55-59 points

1

   
 

Mark Sommers

USA

M55-59 points

 

1

 
 

Vladimir Zyryanov

RUS

M55-59 points

   

1

 

Madeline Moore

GBR

F35-39 TT

1

   
 

Carolien Van Herrikhuyzen

NED

F35-39 TT

 

1

 
 

Rebecca Wheadon

AUS

F35-39 TT

   

1

 

Alison Chisholm

GBR

F40-44 TT 

1

   
 

Jessica Laws

AUS

F40-44 TT 

 

1

 
 

Janelle Smith

AUS

F40-44 TT 

   

1

 

Gea Johnson

USA

F45-49 TT

1

   
 

Janet Birkmyre

GBR

F45-49 TT

 

1

 
 

Julie Cooper

GBR

F45-49 TT

   

1

 

Janni Borman

DEN

F50-54 TT

1

   
 

Julie Barnett

AUS

F50-54 TT

 

1

 
 

Emi Wachi

JPN

F50-54 TT

   

1

 

Gwynneth Rixon

GBR

F60+ TT

1

   
 

Arja Scarsbrook

FIN

F60+ TT

 

1

 
 

Jenni Nicholson

GBR

F60+ TT

   

1

 

Elizabeth Heller

USA

F55-59 TT

1

   
 

Petra Kluender

GER

F55-59 TT

 

1

 
 

Brenda Tate

GBR

F55-59 TT

   

1

 

Babici Squadra Veloce Pista

AUS

M35-44 Team Sprint

1

   
 

Team Brevario

ITA

M35-44 Team Sprint

 

1

 
 

Brooks 2 B

GBR

M35-44 Team Sprint

   

1

 

Gary Mandy

AUS

M55-59 Sprint

1

   
 

Kurt Sato

USA

M55-59 Sprint

 

1

 
 

Aron Seiken

USA

M55-59 Sprint

   

1

 

Gerard Louis Robert

FRA

M65-69 IP

1

   
 

Colin Claxton

NZL

M65-69 IP

 

1

 
 

Steffen Munch Hansen

DEN

M65-69 IP

   

1

 

David Willmott

AUS

M60-64 Sprint

1

   
 

John Zivanovic

AUS

M60-64 Sprint

 

1

 
 

Jean Louis Duble

FRA

M60-64 Sprint

   

1

 

Michael Birditt

USA

M60-64 Points

1

   
 

Jean Louis Duble

FRA

M60-64 Points

 

1

 
 

Vinnie Smith

GBR

M60-64 Points

   

1

 

Andreas Hartkopp

DEN

M50-54 scratch

1

   
 

Michael Blasczyk

GER

M50-54 scratch

 

1

 
 

Miguel Droguett

CHI

M50-54 scratch

   

1

Thu 09-10-12

Chasing Rainbows

GBR

Female Team Sprint

1

   
 

Sister Act

GBR

Female Team Sprint

 

1

 
 

Team 1920 

NED

Female Team Sprint

   

1

 

SVW Express

USA

M55-64 Team Sprint

1

   
 

GB "A"

GBR

M55-64 Team Sprint

 

1

 
 

Ancient Antipodeans

AUS

M55-64 Team Sprint

   

1

 

Bush Healthcare

GBR

M35-44 Team Pursuit

1

   
 

Bicisport Australia

AUS

M35-44 Team Pursuit

 

1

 
 

Paris France

FRA

M35-44 Team Pursuit

   

1

 

Elliot Davis

GBR

M45-49 points race

1

   
 

Kurt Begemann

USA

M45-49 points race

 

1

 
 

Thomas Kapuste

GER

M45-49 points race

   

1

 

Philip Houlton

GBR

M45-49 sprint

1

   
 

Brian Abers

USA

M45-49 sprint

 

1

 
 

Neil Potter

GBR

M45-49 sprint

   

1

 

Michael Blasczyk

GER

M50-54 points race

1

   
 

Andreas Hartkopp

DEN

M50-54 points race

 

1

 
 

Miguel Droguett

CHI

M50-54 points race

   

1

Fri 10-10-14

Niki Kovacs

GBR

F35-39 points race

1

   
 

Christelle Ribault

FRA

F35-39 points race

 

1

 
 

Madeline Moore

GBR

F35-39 points race

   

1

 

Erin Criglington

NZL

F40-44 points race

1

   
 

Adriana Perino

ARG

F40-44 points race

 

1

 
 

Kellie Hards

AUS

F40-44 points race

   

1

 

Janet Birkmyre

GBR

F45-49 points race

1

   
 

Francine Haas

USA

F45-49 points race

 

1

 
 

Jayne Paine

GBR

F45-49 points race

   

1

 

Deborah Coulls

AUS

F50-54 points race

1

   
 

Orla Hendron

IRL

F50-54 points race

 

1

 
 

Myrtle Hagedorn

RSA

F50-54 points race

   

1

 

Elizabeth Heller

USA

F55+ points race

1

   
 

Petra Kluender

GER

F55+ points race

 

1

 
 

Christine Higgs

GBR

F55+ points race

   

1

 

James Kloss

USA

M75+ sprint

1

   
 

Roland Crayford

GBR

M75+ sprint

 

1

 
 

Jim Turner

USA

M75+ sprint

   

1

 

Geoffrey Cooke

GBR

M70-74 sprint

1

   
 

Earl Henry

TRI

M70-74 sprint

 

1

 
 

David Rowe

GBR

M70-74 sprint

   

1

 

Gerard Louis Robert

FRA

M65-69 sprint

1

   
 

Colin Claxton

NZL

M65-69 sprint

 

1

 
 

Stanley Gregg

USA

M65-69 sprint

   

1

 

Gerard Louis Robert

FRA

M65-69 points race

1

   
 

Colin Claxton

NZL

M65-69 points race

 

1

 
 

Michel Briat

FRA

M65-69 points race

   

1

 

Geoff Wiles

GBR

M70-74 points race

1

   
 

Michael Williams

USA

M70-74 points race

 

1

 
 

Guido Lupo

ITA

M70-74 points race

   

1

 

James Kloss

USA

M75+ points race

1

   
 

Rod Wagner

AUS

M75+ points race

 

1

 
 

Derrick Woodings

GBR

M75+ points race

   

1

 

Brooks Cycles & the Interloper

GBR

M45-54 Team Sprint

1

   
 

USA 1

USA

M45-54 Team Sprint

 

1

 
 

France 2

FRA

M45-54 Team Sprint

   

1

 

Better Together

GBR

M55-64 Team Pursuit

1

   
 

Queensland

AUS

M55-64 Team Pursuit

 

1

 
 

USA 55

USA

M55-64 Team Pursuit

   

1

 

Jeromy Cottell

USA

M35-39 scratch race

1

   
 

Rolando H Ahumada

ARG

M35-39 scratch race

 

1

 
 

Martin Lonie

GBR

M35-39 scratch race

   

1

 

John McClelland

GBR

M40-44 scratch race

1

   
 

Bruno Redondo

FRA

M40-44 scratch race

 

1

 
 

Jason White

GBR

M40-44 scratch race

   

1

Sat 10-10-14

Geoff Wiles

GBR

M70-74 IP

1

   
 

John Larsen

DEN

M70-74 IP

 

1

 
 

Peter Jenn

GBR

M70-74 IP

   

1

 

Diego Rozie

ARG

M40-44 points race

1

   
 

Bruno Redondo

FRA

M40-44 points race

 

1

 
 

Jayson Austin

AUS

M40-44 points race

   

1

 

Madeline Moore

GBR

F35-39 sprint

1

   
 

Carolien Van Herrikhuyzen

GBR

F35-39 sprint

 

1

 
 

Linsey Hamilton

USA

F35-39 sprint

   

1

 

Alan Rowe

GBR

M75+ IP

1

   
 

James Koss

USA

M75+ IP

 

1

 
 

Gordon Johnston

GBR

M75+ IP

   

1

 

Dana Walton

USA

F40-44 sprint

1

   
 

Jessica Laws

AUS

F40-44 sprint

 

1

 
 

Janelle Smith

AUS

F40-44 sprint

   

1

 

Gea Johnson

USA

F45-49 sprint

1

   
 

Julie Cooper

GBR

F45-49 sprint

 

1

 
 

Debbie Capewell

GBR

F45-49 sprint

   

1

 

Janni Bormann

DEN

F50+ sprint

1

   
 

Julie Barnett

AUS

F50+ sprint

 

1

 
 

Annabel Holland

USA

F50+ sprint

   

1

 

Row Labels

Count of GOLD

Count of SILVER

Count of BRONZE

GBR

28

19

27

USA

23

13

15

DEN

6

3

1

AUS

6

11

11

FRA

5

7

8

ITA

2

3

2

NZL

2

3

 

NED

1

1

2

LAT

1

1

 

ARG

1

4

1

FIN

1

1

 

ESP

1

 

1

GER

1

5

1

IRL

1

2

1

CHI

   

2

TRI

 

1

1

RSA

 

1

2

BRA

 

1

1

JPN

   

1

RUS

   

2

NOR

 

1

 

CAN

 

2

 

Grand Total

79

79

79

 

 

2012 Results

Click on the names below to view the PDF

2013 Results

Click on the names below to view the PDF

Full Results By Event

Like Us On Facebook

Follow us on Twitter

Copyright© 2014 UCI World Masters Track Championships. All Rights Reserved.

UCI World Masters Track Championships. 5 Larkin Avenue, Cherry Willingham, Lincoln, LN3 4AZ UK. Email: contact@cyclingmasters.com

Terms | Privacy | Returns